24. - 25. 8 . 2013 Turnaj v Lakrose

Nejprve obecně o českém lakrose jako takovém :

(text vypůjčen z wikipedie)

V České republice vznikl další typ lakrosu, kterému se příznačně přezdívá "český lakros". Hraje se v pěti hráčích v poli a jedním brankářem na dvě poloviny po 25 minutách. Branky jsou od sebe vzdáleny 50 m a mají rozměr 183 x 183 cm. Uprostřed vzdálenosti mezi brankami je středová čára dlouhá 30 m opatřená praporky, mezi kterými se vždy musí probíhat. Hřiště nemá autové čáry. Od ostatních lakrosů se liší tím, že lakrosová hůl ("lakroska") se drží jen v jedné ruce a je kratší. Lakroska měří 60-100 cm, "hlava" může činit max. 1/3 hole a šíře hlavy je 13-20 cm. Poprvé se v ČSR hrál již v roce 1936 mezi tehdejšími československými woodcraftery. Lakrosky se tehdy tradičně vyráběly z lískového či vrbového proutí a vyplétaly se provázkem (dnes již jsou ovšem duralové). Až teprve v roce 1978 založily skautské a trampské týmy pravidelnou ligovou soutěž lakrosu a o rok později byl založen SALH - Sdružení amatérských lakrosových hráčů. Jako samostatná sportovní organizace byl SALH byl zaregistrován až v roce 1990. V současné době existují 2 pražské mužské ligy, 1 pražská ženská & žákovská liga a 2 moravské ligy (druhá je často smíšená). V červnu se navíc hraje Mistrovství ČR, kam postupuje 8 nejlepších mužských týmů (6 pražských, 2 moravské) a 4 nejlepší ženské týmy. Tento typ lakrosu se v ČR stále hraje i mimo ligovou soutěž, v turistických, skautských a indiánských oddílech. Náklady na základní výbavu jsou poměrně nízké.

Zde přikládám odkaz pro všechny zvědavce, jak samotná hra vypadá video je z finále MR 2012 http://www.youtube.com/watch?v=622HIS2K9Z0

Takže jak to všechno o onom srpnovém víkendu probíhalo…

Turnaj se odehrál v počtu 12ti týmu, což se po organizační stránce ukázalo jako optimální. Přijely týmy pražské, i moravské, mužské, dívčí i smíšené. V sobotu se odehrály všechny zápasy základních skupin, a aby toho na neděli nezbývalo příliš a mohlo se pak rozumně odjíždět do svých domovin, odehrály se ještě první zápasy skupin o celkové umístění.  Poté se hráči a hráčky přemístili jen o několik metrů k výčepu či do restaurace, umístěných přímo u hřiště. Velký dík patří veškerému personálu za ochotu, pružnost a nemalé úsilí, které zprostředkovaně vkládali do našich hladových a žíznivých žaludků a hrdel. Po večerní a noční osvěžovně se hráči odebraly do svých stanů, postavených po obvodu fotbalového hřiště. A pak, rychleji než by kdo čekal, přišla neděle a nastal závěrečný boj o celkové umístění. Bohužel se zápasy odehrávaly již za deště, což oproti sobotnímu prosluněnému počasí byl obrat o kotrmelec. Nejlepších výsledků nakonec dosáhl tým bru.Tal, který si po zásluze odvezl krásnou putovní trofej. Závěrem tedy celkové umístění :

1.bru.Tal
2.Highlanders
3.Iktočante Holešov
4.Kure kari
5.Bílý Orel
6.Fabiáni Strašice
7.Trilobit Omega
8.Šedý Vlk
9.3,5 Minuty
10.Tyšunky
11.Trilobit Beta
12.Berušky

Za pořadatele turnaje ještě jednou děkuji všem, kteří se podíleli na jeho uskutečnění, tedy především SK Rejta a dále všem, kteří se starali o zajišťovali pohostinství, bez vás by to nešlo!

Roman Pytelka