9. 2. 2013 - Masopust - pozvánka

PozvánkaKomentářFotografie

Prosíme, všechny, kdo mají nějaké fotografie z letošního rejtského masopustu a chtěli by se o ně podělit, zašlete nám je na adresu l.hruska(zavináč)skrejta.cz, děkujeme.

I přesto, že již nemáme v obci funkční kulturní dům, rozhodli jsme uspořádat i letos Masopust na Rejtech. Nebude to asi jednoduché a určitě si vyslechneme záporné ohlasy na nový model průběhu Masopustu na Rejtech. Stáli jsme ale před rozhodnutím, zda bude Masopust na Rejtech pokračovat nebo na Rejtech tato tradice zanikne. Rozhodli jsme se pro zachování tradice. Nyní již záleží pouze na Vaší účasti a Vašich reakcích na tento model Masopustu. Od toho se bude odvíjet budoucnost Masopustu na Rejtech - Těšíme se na Vás.

Dne 9. února 2013 se tedy opět projde vsí Masopustní koleda. Naše koleda vychází z Doudlebské koledy. V Masopustní koledě najdete Matku koledy, Koledníky, Rybníkáře, Moučné a další masky, které koledu doprovázejí.

Centrum letošního Masopustu bude Hostinec "Na tahu". Zde se bude ráno scházet Koleda, zde se budou koledníci našívat, odtud se bude vycházet, sem se bude Koleda vracet a zde se bude konat i posezení s Koledou. Ano čtete dobře, posezení s koledou, ke kterému nám bude hrát dechová hudba. Budete si moci zatancovat. Na standardní Kolednický věneček se ale z důvodu místa nedostane.

9.2.2013 - Program Masopustní koledy na Rejtech
HodinaKdeCo se bude dít
7:30Na tahuSraz všech účastníků - našívání
9:00Na tahuMasopustní koleda vychází do vsi
19:00Na tahuKoleda se vrací do Hostince Na Tahu
20:30Na tahuZačíná Posezení s Koledou
02:00Na tahuukončení

Co je to masopust a jeho historie

Schůze koledy -  pouze pro koledníky
DatumHodinaKdeCo se bude dít
06.01.201318:00Na tahuZákladní informace
27.01.201318:00Na tahuKontrola a příprava
    

Loňský Masopust na Rejtech

Schůze koledy - pro všechny aktivní účastníky koledy
DatumHodinaKdeCo se bude dít
 09.02.201306:00Na tahuSnídaně
 09.02.2013 07:30Na tahuNašívání 
 08.02.201318.00 Na tahu Poslední porada

Co? Kdo? Kdy a proč?

Vzhledem k různým výčitkám, že se jednotlivé masky nechovají tak jak by se chovat měli, doplníme popis a funkci jednotlivých masek v koledě - kompletní popis najdete zde: Doudlebská koleda.
Moučnej - oblečen do bílého úboru - sypáním mouky na Vás nechce poškodit Váš oděv, nebo Vás nějak zesměšnit, naopak. Toto posypání moukou bylo vnímáno jako zajištění dostatku mouky (přeneseně jídla) v dalším roce. Něco jako když se lidé chytají za knoflík, když vidí kominíka a doufají, že jim to přinese štěstí.
Rybníkář (Žid, Třapatej,...) - oblečen do roztrhaného oblečení, nebo oblečení pošitého třásněmi - je to rozpustilá maska koledy, maska upozorňuje na příchod koledy, provádí různé neplechy - "kradou" občerstvení připravené pro návštěvy, odnášení domácí nářadí, ...
Role Matky koledy, Koledníků, Moučnejch a Rybníkářů (Židů) je tedy jasná a vychází z tradice. Ostatní masky, které doprovázejí Masopustní koledu, nemají role, které by vycházeli z nějaké tradice.