23. 2. 2013 - Ukázka masopustu v Trhových Svinech

Fotografie najdete na Rajčeti: ZDE.

Před radnicíV průběhu ledna letošního roku vznikla myšlenka uspořádat rejtský věneček nebo poPrvní kolečkozdější masopustní zábavu v nově otevřeném kulturním domě v Trhových Svinech. Během ledna a února se za spolupráce města Trhové Sviny a Městského kulturního střediska podařilo vše dotáhnout ke zdárnému konci.
A tak se 23. února v 16:00 hodin v kabinách na hřišti SK Rejta sešli rejtští koledníci a společně vyrazili do Trhových Svinů. Ve Svinech na ně již čekala dechová kapela Radověnka, která je doprovázela celé odpoledne a večer. Na radnici U Roulůse převlékli a namaskovali, tak jak to bývá obvyklé při koledě nana sále Rejtech, a v pět hodin vyrazili do ulic. Na začátku požádali o povolení pana starostu Ing. Radislava Buška, povolení dostali a městký masopust mohl začít. Koledníci udělali před radnicí několik koleček a přesunuli se před pomník padlých, kde udělali tiché kolečko k uctění jejich památky. Přišlo se podívat hodně obyvatel města a celá řada z nich si nechala od koledy zatancovat kolečko. Zajímavé bylo zjištění, že by koleda byla vítána například i v Novém městě. "Bývalo zvykem, že koleda Novým městem s družičkouprocházela", postesklo si několik přihlížejících.
Koleda zašla i do restaurace U Roulů, kdámský věnečekde si koledníci zatancovali s přítomnými ženami a všichni návštěvníci si mohli poslechnout několik písniček dechové kapely Radověnka. Cestou do kulturního domu byla ještě zastávka v restauraci U Čáhů, kde koleda též potěšila přítomné nějakou tou písničkou.
V kulturním domě koleda provedla několik tradičních koleček a hlavně i kolednický věneček s družičkou. Netradiční zvyklostí na Rejtech býval i takzvaný dámský věneček, který bez jakékoliv přípravy předvedly pro přítomné pány, koledníky i muzikanty drahé polovičky účastníků koledy.
SK Rejta děkuje všem, kteří se podíleli na zajištění této akce. Doufáme, že se ukázka masopustu návštěvníkům líbila.