23. 2. 2019 - Masopust na Rejtech

PozvánkaKomentářFotografie

   Poslední masopust prošel naší obcí v roce 2013, v této době jsme již neměmli možnost využít sál na Rejtech a věneček byl tenktát na malém sále v Hospodě Na Tahu. I přes omezený počet míst zůstal tehdy tento sál skoro prázdný.
   Letos se pokusíme zopakovat nezopakovatelé, nedáváme si ambice na obnovení opakující se tradice. Bereme to spíše jako vzpomínku na minulé masopusty a částečně jako test, zda by bylo možné tuto tradici na Rejtech obnovit. Jinak řečeno zda se ještě najdou obyvatelé, kteří se budou těšit na příchod koledy.

Takže Masopustní koleda projde Rejty 23. února 2019. Pozor trasa bude jiná než bývala. Jedinný důvod ke změně trasy, bylo zajištění větší bezpečnosti celé koledy a masek. Koleda se bude po hlavní silnici pohybovat v denních hodinách, ne jak tomu bývalo zvykem až za tmy. Celý dne a večer nám bude hrát dechová hudba Flámovanka.

Po kliknutí na obrázek se začne stahovat PDF soubor s plánem cesty, který si můžete zvětsit a lépe se zorientovat kudy půjde letošní Masopustní koleda.

Naše koleda vychází z Doudlebské koledy. V Masopustní koledě najdete Matku koledy, Koledníky, Rybníkáře, Moučné a další masky, které koledu doprovázejí.

Centrum letošního Masopustu bude Hostinec "Na tahu". Zde se bude ráno scházet Koleda, zde se budou koledníci našívat, odtud se bude vycházet, sem se bude Koleda vracet a zde se bude konat i posezení s Koledou. Ano čtete dobře, posezení s koledou, ke kterému nám bude hrát dechová hudba. Budete si moci zatancovat, ale standardní Kolednický věneček se konat nebude.

23.2.2019 - Program Masopustní koledy na Rejtech
HodinaKdeCo se bude dít
6:00Na TahuSraz koledy
7:00Na TahuSraz všech masek a začátek našívání koledníků
8:30Na TahuMasopustní koleda vychází do vsi

Na TahuKoleda se vrací do Hostince Na Tahu

Na TahuZačíná Posezení s Koledou

Na TahuUkončení

!!! Pro masky, které přijdou do Restaurace na Tahu od 7:00
je připravena ke snídani polévka !!!

Co je to masopust a jeho historie

Schůze koledy -  pouze pro koledníky
DatumHodinaKdeCo se bude dít
06.01.201917:00Na TahuZákladní informace
16.02.201917:00Na TahuKontrola a příprava
08.02.201918:00Na Tahu Nácvik koledy
17.02.201917:00Na TahuSchůze
22.02.201918:00Na TahuSchůze

Masopust 2012 na Rejtech

Schůze koledy 
DatumHodinaKdeCo se bude dít


Na tahu


Na tahu


Na tahu

Co? Kdo? Kdy a proč?

Vzhledem k různým výčitkám, že se jednotlivé masky nechovají tak jak by se chovat měli, doplníme popis a funkci jednotlivých masek v koledě - kompletní popis najdete zde: Doudlebská koleda.
Moučnej - oblečen do bílého úboru - sypáním mouky na Vás nechce poškodit Váš oděv, nebo Vás nějak zesměšnit, naopak. Toto posypání moukou bylo vnímáno jako zajištění dostatku mouky (přeneseně jídla) v dalším roce. Něco jako když se lidé chytají za knoflík, když vidí kominíka a doufají, že jim to přinese štěstí.
Rybníkář (Žid, Třapatej,...) - oblečen do roztrhaného oblečení, nebo oblečení pošitého třásněmi - je to rozpustilá maska koledy, maska upozorňuje na příchod koledy, provádí různé neplechy - "kradou" občerstvení připravené pro návštěvy, odnášení domácí nářadí, ...
Role Matky koledy, Koledníků, Moučnejch a Rybníkářů (Židů) je tedy jasná a vychází z tradice. Ostatní masky, které doprovázejí Masopustní koledu, nemají role, které by vycházeli z nějaké tradice.