Výstroj a výzbroj - použití

Pro pohyb na horách používáme dle náročnosti terénu a zvolené lezecké technice různou výstroj a výzbroj. Zde se Vás pokusíme postupně ve stručnosti seznámit s jednotlivými prvky výstroje a výzbroje pro via ferraty. Asi nejkompletnější informace o horolezecké metodice najdete ZDE.

Lezecká přilba
Přilba
Přilba je jeden z nejdůležitějších prostředků pro ochranu lezce. Ochraňuje nám hlavu, jejíž jakékoliv poranění může být velmi nebezpečné. Hlava je ohrožena nejen při nekontrolovaném pádu, kdy může být nebezpečný jakýkoliv kontakt hlavy se skálou. Další velké nebezpeční číhá i v padajícím kamení, které se může uvolňovat samovolně (například při odtávání sněhu a ledu) nebo například chůzí skupinky která je nad vámi. Ono se též nemusí jednat pouze o pád kamení, může na vás padat výbava lezce nad vámi nebo dokonce lezec. V konečném výčtu bych ještě dodal, že i občasné ťuknutí hlavou o skálu je značně bolestivé a znepříjemní vám kus cesty, i z tohoto důvodu má cenu jí nosit. Pro pohyb na horách je třeba používat pouze přilby určené pro tento sport - musí splňovat normu EN 12492. Některé přilby mají systém pro upnutí čelovky, případně i zadního světla. U některých přileb je možné připevnit obecné čelovky, u některých musí být použity čelovky speciální. Přilbu vybíráme tak, abychom pod ní dostali i zimní čepici a naopak kapuce bundy by měla být taková, abychom při přetažení kapuce přes přilbu nám kapuce nebránila v pohybu hlavy s přilbou.
Použití:
Přilbu nasadíme na hlavu a povolíme obvodový pás tak, aby vnitřní výstelka přilby dosedla na temeno hlavy. Poté správně nastavíme obvodový rozměr a přezku pod bradu a to tak aby nám přilba při pohybu hlavou nelétala sem a tam, ale také tak, aby nás někde natlačila nebo neškrtila.

Prsní úvaz
(prsák)

Prsák Prsní úvaz, jak název napovídá, obepíná hrudník, používá se jako doplněk k sedacímu úvazu (sedáku). Použití pouze prsního úvazu je možné pouze v krajním případě, protože při zavěšení těla pouze v prsáku dochází k zaškrcení hrudníku a v podpaží. Horní část těla je po několika minutách zcela paralyzována a ortostatický šok může přivodit po půl hodině visu smrt lezce.
Použití:
Prsní úvaz se obléká na tělo podobně jako školní taška a měli bychom ho použít vždy, když použijeme sedací úvaz (samozřejmě existují výjimky, kdy jej nemusíte použít, ale o tom až dále). Pomocí přezek na úvazu jej nastavíme tak aby při plném nádechu byla navazovací oka od sebe 2-3 cm a byl na těle vypnutý a nikde nic neplandalo. 

Sedací úvaz (sedák)
Sedák pro hoby a via ferratySedací úvaz je Sedák pro lezenízákladní úvaz, který používáme  při jakémkoliv jištění. Pakliže nepolezeme pouze ve visu a vždy když lezeme s batohem, musíme použít i prsní úvaz. Sedací úvaz má bederní popruh a dále popruhy, anebo nohavice pro rozložení váhy lezce. Pro lehké lezení a via ferraty se používá sedák vlevo, Sedák vpravo se používá na klasické lezení. První sedák slouží většinou jen k zachycení případného pádu, zatím co druhý sedák s polstrovanýmy nohavičkami slouží k dlouhodobému závěsu. Sedací úvaz pro lehké lezení a via ferraty má být lehký, volný a nohavičky nemusí mít přezky.
Použití:
Sedák se obleče "jako kalhoty", případně nastavíme přezky na bederním pásu a nohavičkách, tak aby nás sedák neomezoval při pohybu.

Plochá smyčka - kombinovaný úvaz
Plochá smyčkaNejedná se o uzavřenousvázání smyčku, jedná se o kus plochého vázacího prostředku. Plochou smyčku používáme kromě jiného ke svázání sedáku a prsáku. Její délka musí být taková, aby došlo k bezpečnému svázání sedáku a prsáku, obvykle od 150 do 170 cm. Svázání sedáku a prsáku plochou smyčkou dojde k vytvoření kombinovaného úvazu. Tento úvaz je nejbezpečnější. Nosnost použité smyčky by měla být vyšší než 15 kN. Nosnost smyčky zjistíme buď přímo v obchodě, kde zjistíme přesnou nosnost udávanou výrobcem, nebo podle zažitého označení, kdy jsou do smyčky vloženy kontrolní nitě. Každá takováto nit reprezentuje nosnost 5kN. To znamená, že na svazování sedáku a prsáku použijeme minimálně smyčky se třemi nitěmi, nebo lépe se čtyřmi, kde je již nosnost 20kN (je třeba si uvědomit, že uzle snižují podstatně nosnost).
skotský uzelPoužití:vůdcovský uzel
Podle obrázku vpravo nahoře protáhneme smyčku sedákem tak abychom měli na každé straně polovinu smyčky. Jako první uvážeme vůdcovský uzel mezi sedákem a prsákem. Tento uzel by se měl nacházet při zatížení v oblasti solaru (pod hrudní kostí). Svázání prsáku provedeme už jen skotským uzlem, při vázání tohoto uzlu bychom se měli předklonit, jinak bude spojení příliš volné.  Volné konce ploché smyčky, které koukají z uzlu, by měly být dlouhé alespoň 10 cm. Lano nebo ferratovou brzdu vážeme okolo středního uzlu, tak jak je to vyznačeno modrou šipkou na horním pravém obrázku. Pro uvázání platí to, že po zavěšení na úvaz by prvně měla působit síla na sedák a až teprve po mírném odklonění i na prsák. V žádném případě tomu nesmí být obráceně, protože by mohlo dojít až k úmrtí lezce. Z toho vyplývá, že uvázání k prasáku by mělo být volnější, ale ne zas tak abyste se při visu mohli převrátit do vodorovné polohy.

Ferratový set - ferratová brzda
Ferratová brzda Všětšina doposud popsaného vybavení by nám na ferratě bylo k ničemu bez ferratové brzdy.  Feratová brzda nám v případě pádu zmenší rázovou sílu na padajícího lezce. Musíme si uvědomit, že na rozdíl od běžného lezení, může působit na padajícího lezce na ferratě několikanásobně větší rázová sila. Jednotlivé skoby uchycující lano ke skále mohou být od sebe i 5 metrů. V případě pádu těsně před přecvaknutím karabiny nad kotvící skobu padá lezec 5 metrů volným pádem k další skobě, kde se zachytí karabiny, poté musí ještě dojít Ferratová brzda - páracík natažení smyčky, což je další minimálně 1m. Lezec tedy padá 6m. Ve zlomku vteřiny dochází k zachycení pádu a na lezce bez feratové brzy může působit ohromná síla, která může dosáhnout hodnoty 2000 daN (to přibližně odpovídá tíze 2 tuny!). Toto zatížení může způsobit velmi vážné zranění lezce. Proto se mezi lezce a karabiny vkládají ferratové brzdy. Rozeznáváme několik variant ferratových setů. Brždění pádu probíhá dvěma způsoby. V prvním případě je mezi lezce a karabiny umístěn blokant, kterým prochází cca 1m lana v několika smyčkách. Při pádu lezce dochází k protahování volného konce lana blokantem a tím k postupnému zpomalování pádu. V druhém způsobu je mezi lezce a karabiny vložen sešitý popruh, který se při pádu postupně páře a tím dochází k tlumení pádu.

Použití:
Feratová brzda se navazuje do kombinovaného úvazu, viz modrá šipka (obrázek u svazování sedáku a prsáku).

Ještě doplníme později.